Zvýšená a znížená činnosť štítnej žľazy

Vedeli ste, že na Slovensku sa oproti minulým rokom trojnásobne zvýšil počet ľudí chorých na štítnu žľazu a že ich počet aj naďalej narastá? Viete prečo je to tak, prečo týmto ochorením trpia hlavne ženy (po 40 – ke dokonca každá piata) a čo to má vlastne spoločné s preťažovaním sa a frustráciou v domácnosti?

Autoimunitné ochorenie, zvýšená či znížená činnosť štítnej žľazy, som si prežila na vlastnej koži. Našťastie to všetko dobre dopadlo. Viem, že veľa z vás, ktoré čítate moje stránky, máte problém so štítnou žľazou. Rada by som vám niečo k tomu napísala.

Možno keď prekuknete toto ochorenie, vytratí sa z vášho života. Tak sa to stalo mne a ešte pár ľuďom ktorých poznám. 

Prečo o tom píšem? Pretože je dobré poznať svoje možnosti. Keby som nečítala pred rokmi článok o tom, ako sa jedna žena vyliečila z autoimunitného ochorenia štítnej žľazy, možno by som nikdy nepripustila túto možnosť a lieky by boli mojou jedinou cestou.

PRÍČINY

Myslím si, že jednou z hlavných príčin (teda tých psychosomatických) je zaseknutá tvorivosť, neschopnosť tvoriť svoj život s ľahkosťou a neustály tlak na seba. Štítna žľaza nemá rada veľké priania. Ak sa dostaneme vo svojich myšlienkach príliš dopredu, nevládzeme v prítomnosti realizovať svoje plány. Príde únava a vyčerpanie. Predpokladom pre skvelé fungovanie šž je pochopiť zbytočnosť veľkých požiadaviek na seba. Zistite čo je vo vašom živote zbytočné a pustite to.

Ďalšou príčinou je strach. Strach zo záťaže alebo prebratia zodpovednosti. Príliš veľký tlak na seba, ale neschopnosť konať.

Štítna žľaza – hypofunkcia (spomalenie)

Poníženie, pocit, že nikdy sa nedostanem k tomu, čo chcem robiť.

Štítna žľaza – hyperfunkcia (zvýšená činnosť štítnej žľazy)

Mimoriadne sklamanie, že nie som schopný robiť to, čo chcem. Uspokojovanie druhých, nie seba. Ak sa ukľudní myseľ človeka, ktorý má zvýšenú činnosť štítnej žľazy, ak objaví zabudnutú trpezlivosť, skromnosť a bude spokojný s tým čo má, činnosť jeho štítnej žľazy sa stabilizuje.

Struma

Nenávisť z pocitu ublíženia a porážky, obeť, pocit premárneného života, nenaplnenie.

Zväčšenie štítnej žľazy bez zjavnej príčiny nám hovorí, že máme brzdiť. Štítna žľaza je vysvedčenie správnosti aktivít dotyčného. Jedná sa o aktivity skôr myšlienkové. Veľa ľudí sa ponáhľa a sú presvedčení, že vďaka väčšej rýchlosti zvládnu viac naplánovaného.

ešte malá poznámka k nádorom štítnej žľazy.

Najlepšou protinádorovou prevenciou je poznanie, že nemôžeme žiť život za druhých. Ich správanie komplikujúce život nám aj im je potrebné len kľudne prijať.

MOŽNOSTI

Existovať s príznakmi ochorenia štítnej žľazy sa nedá, to by človek v  prípade zníženej činnosti prespal celý život a pri zvýšenej činnosti by sa nesústredil na nič, nevyspal by sa a jeho srdce by mohlo časom skolabovať.

Keď moje výsledky ukázali zníženú činnosť štítnej žľazy,  bola rozhodnutá najskôr to skúsiť bez liekov. Kúpila som si olej s organickým jódom a myslela som, že ho asi budem musieť piť do konca života. Nestalo sa tak, časom sa moja štítna žľaza ustálila a ja som fungovala bez tohto oleja. Musím sa priznať, že som mala veľké šťastie na doktora, ktorý naozaj veľmi trpezlivo odpovedal na moje otázky. Tak mi pomohol všetko čo sa deje lepšie pochopiť a získať čas nájsť vlastné riešenia. Za to som mu vďačná, pretože ma vlastne naozaj vyliečil. Veľa doktorov použije všetky strašidelné príbehy zo svojej  praxe a vy vlastne v strachu svoj život odovzdáte úplne do ich rúk.

zdroj: https://www.facebook.com/cestykditeti/

O pár rokov neskôr sa mi podarilo spôsobiť si svojim životom zvýšenú činnosť štítnej.  Ak  by som mala tieto dve choroby porovnať, tak zvýšená činnosť je oveľa horšia. V tomto prípade som mala naozaj šťastie na jeden babský recept. Niekedy sú veci až takéto jednoduché. Mimochodom, sama som neverila, že by mi to mohlo pomôcť.

Pri zistení bolo výsledky totálna katastrofa a o tri mesiace neskôr  neboli síce ešte úplne dobré, ale skoro normál. Na ďalšej kontrole všetko v poriadku. Od vtedy prešli viac ako 2 roky a po zvýšenej činnosti ani stopa.

Čo som urobila? Jedla som pol-kila cvikly každý deň po dobu 30 dní. Cviklu som jedla popri normálnej strave, žiadne obmedzenia. Môžete jesť varenú, surovú alebo zaváranú, akúkoľvek. Nie šťavu.  Raz za rok to odvtedy opakujem. Aj keď nie tak poctivo ako prvý krát.

Myslím, že aj zmeny v mojej domácnosti a zmena myslenia mi k uzdraveniu veľmi pomohli.

Zvýšenú činnosť štítnej žľazy mala aj moja kamarátka Lenka, dokonca 14 rokov brala na túto chorobu lieky a  teraz  je úplne bez nich. Natočila o tom aj videjko.

Tento článok píšem hlavne preto, aby ste vedeli, že existuje viac možností a aby ste sa mohli rozhodnúť, ako to budete riešiť. Niekedy sú najlepším riešením lieky, aj to je v poriadku a pre niekoho je to tá najlepšia cesta.

Verím, že aj ľuďom, ktorým už štítnu žľazu odstránili pomôže môj článok spomaliť, pretože bol odstránený len následok nejakého konania, nie jeho príčina.

Ak máte ešte nejaké otázky, môžete mi napísať na anna@manazmentdomacnosti.sk, pokúsim sa vám odpovedať najlepšie ako viem.

použitá literatúra: Co nám telo říká aneb po stopách nemocí (Miroslav Hrabica), Miluj svoj život (Louise L. Hay)

 

 

 

 

Anna Brťková

Tvorím projekt pre ženy. O domácnosti v prítomnosti, tvorenej pre radosť. O pohodovom domove. O spokojnej žene.

Môj príbeh nájdete tu >>

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *