Vytriedenie topánok inšpirované Baťom

Rada nakupujem topánky u Baťu. To meno im stále dodáva výnimočnosť, lebo zakladateľ určite výnimočný človek bol. Tak som sa ním trošku inšpirovala v tomto článku.

topanky

Rozmýšľam, aký názor by mal asi Baťa na dnešnú dobu. Či by bol spokojný s tým koľko topánok pripadá na jedného človeka. U nás doma to bolo 20 párov na jedného. Znie to hrozivo. Tiež som sa pýtala. Je možné aby štvorčlenná rodina mala 80 párov topánok? Povedala by som, že je to na prvý pohľad veľa. Potrebujú asi trošku vytriediť.

– Ukázalo sa, že nesústredenosť vylučuje účelné riadenie práce. Pobehovanie od práce k práci a vybavovaním všetkých prác naraz, sa nevykoná nikdy žiadna práca – Tomáš Baťa-

Takže poďme poporiadku. Aby sme si v domácnosti niečo upratali, je treba postupovať systematicky. Sú posledné teplé dni, tak by bolo dobré využiť to napríklad na triedenie  topánokova, ktoré si môžete vyniesť von, na balkón, alebo tam, kde sa vám bude príjemne triediť.

Poviem vám pravdu, topánky som pár rokov dozadu mávala poukladané na schodisku a čím viac ich tam bolo, tým viac schodov zabrali. Tri aj štyri. Úzka cestička na prechod keď ich bolo veľa  zmizla, a tak bolo potrebné tieto topánky elegantne prekročiť, alebo dokonca preskočiť. Katastrofa.

Potom som to triedila a triedila a aj tak to nebolo nič platné. Rodina nespolupracovala a topánky boli všade.

– Ak chcete vybudovať závod (domácnosť) a byť vodca veľa spolupracovníkov (rodina). Ak chcete s nimi vybudovať závod, vybudujte najskôr seba. -Tomáš Baťa-

To bude pravda, vybudovať treba najskôr seba. Tak ak rodina nespolupracuje, bude im treba ísť príkladom a nejako im to treba uľahčiť.

Ak by ste teda potrebovali pretriediť topánky aj vy, tak mne sa postupom času najlepšie osvedčilo takto:

– Zhromaždiť si ich na jedno miesto (z celého domu, bytu, papuče, sezónnu obuv, tie po deťoch, každú topánku čo nájdete)

FotorCreated

 

– Vytriediť, ktoré už nepotrebujete, nenosíte, poškodené a aj tie čo sú po jednej.

– Myslite na to, že čím menej párov, tým lepší prehľad vo vašich topánkach, tým viac času na starostlivosť o svoje obľúbené topánky.

Ďalšia dôležitá vec, keď už máte vytriedené je veci zmeniť. Ak ste doteraz mali topánky v nejakom štýle poukladané a to nefungovalo a boli viac porozhadzované ako uložené, neukladajte ich rovnako ako 1000 krát predtým. Keď niečo nefunguje, je potreba to zmeniť. Preto tento krát topánky, pre ktoré ste sa rozhodli, uložte inak. Vymyslite ako.

– Čím je človek mladší, tým je výchova ľahšia. -Tomáš Baťa-

– Silnou stránkou mojej osobnosti je moja výchova. Mal som otca, ktorý kládol dôraz na samostatnosť a nezávislosť a mal som aj takého učiteľa – Tomáš Baťa –

Aby aj malé deti zvládli ukladať svoje topánky a starať sa o ne sami, musia jasne vedieť kde patria. U nás doma som pre každého vyčlenila jednu poličku alebo skrinku na topánky. Funguje to skoro na každého. Deti si zvládnu sami topánky vybrať aj odložiť. Staršia odloží občas aj po malej, do jej poličky. Ten jeden pár čo ostane vonku odložím aj ja.

A ako dopadlo moje triedenie? Z 80 párov ostalo na nosenie 60.  Teda 34, lebo 24 je ešte v čakačke, kým deťom dorastú do nich nohy. Tak to nakoniec nie je ani taká tlačenica v tom botníku.

Tie z čakačky som zavrela do nepoužívaných odkladacích boxov a odložila, asi takto:

 

box

Ešte niečo: Baťova matka bola podľa rozprávania žena tichej a miernej skôr smutnej povahy, rozvážna a dôsledná gazdinka. Vydala sa za Baťovho otca, keď mala 28 rokov. V svojom prvom manželstve mala 3 deti, v druhom 4, z nich Tomáš bol najmladší.

Z celej knihy Tomáš Baťa, Úvahy a prejavy, je cítiť, že mal rád poriadok. Inšpirujúce.

Napíšte mi ako to máte vyriešené vy a aké zlepšenia používate vo vašom botníku: anna@manazmentdomacnosti.sk

A ak by ste chceli vedieť ako to mám v kuchyni – a nie len ja. Tak tu je o tom článok.

 

 

 

 

 

 

 

Anna Brťková

Tvorím projekt pre ženy. O domácnosti v prítomnosti, tvorenej pre radosť. O pohodovom domove. O spokojnej žene.

Môj príbeh nájdete tu >>

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *