2 jednoduché spôsoby ako motivovať deti, aby vám doma pomáhali.

Ako motivovať deti k tomu, aby vám v domácnosti pomáhali? Je niekoľko spôsobov ako to urobiť. Sama si spomínam na časy, keď som po tom ako zaspali chodila upratovať detskú izbu, ich hračky boli po celom dome. Trvalo mi skoro hodinu, kým som tam skončila. Bývala som z toho zúfalá. Nič  nepomáhalo. Teraz to už vidím celkom jasne, čo bolo vo veci.

A tým nechcem povedať, že je to dokonalé- len čierne alebo biele. Sú to deti, občas potrebujú robiť neporiadok. A toto všetko je cesta, cesta za výsledkom, na ktorom dlhodobo pracujeme.

Zaujímam sa o motiváciu detí k upratovaniu už nejaký čas a poviem vám, je to hlavne o tom,

  • rozhodnúť sa a byť dôsledný
  • Uľahčiť deťom upratovanie – jednoduchosť a jasnosť
  • zábava a radosť, minimalizovať stres
  • snažiť sa mať dostatok času, odbúrať časovú tieseň
  • ísť postupne po krokoch, nechcieť všetko hneď – a keď sa jedna vec dobre usadí, postúpiť ďalej
  • mať cieľ, cieľ rodiny

Čo je podľa mňa najdôležitejšie?

Najdôležitejšie je nevybudovať u detí odpor k domácim prácam a celkovo k upratovaniu, pretože tým  skomplikujete budúcnosť sebe aj im. 

Keď dieťa niečo musí – začne odporovať, trucovať.

Hlavne pri deťoch do 10 rokov je to podstatné, budovať lásku k činnosti. Tvrdia to športoví tréneri, že najdôležitejšie pre tento vek nie je ani tak výkon, ako láska k danému športu. Teda my budeme mať za úlohu do tohto veku budovať čo najväčšiu lásku k domácim prácam, pomáhaniu, rodine a samoobslužným činnostiam. 

Urobiť upratovanie pre deti zábavné a také prirodzené, aby si o chvíľku nevšimli, že vlastne upratujú je celkom jednoduché.

MOTIVÁCIA

Môžete odmeňovať VÝSLEDOK (to je všetko to podplácanie cukríkmi, pochvala, známky v škole, medaily, hračky ktoré deťom dáte keď niečo urobia)

A môžete odmeňovať CESTU ( to je vyzdvihnúť trpezlivosť, sústredenosť, dôslednosť, to že sa dieťa snaží aj napriek ťažkostiam, vytrvalosť, cestu po ktorej dieťa ide k výsledku)

Myslím, že v dnešnom svete je potrebné to kombinovať. Teraz hovorím o tom, čo mi pekne funguje už pár rokov. Ako napríklad v mojom Zázračnom kalendári pre krásnu domácnosť. Deti v ňom dostávajú nálepky za VÝSLEDOK a úplne to milujú, ale kým im ju nalepím, zdôrazním CESTU – všetko to čo pre šťastie v živote tak potrebné – trpezlivosť, sústredenosť, dokončenie vecí napriek prekážkam.  Nálepka je len čerešničkou na torte.

 Pracujeme každý mesiac na jednom  návyku, až kým sa nestane tak automatickým, že už ani nálepky netreba. Dieťa má cca po dvoch týždňoch už nový návyk tak zafixovaný, že ho začne robiť automaticky.

Môžete ho takto naučiť – rýchlo sa ráno obliecť do škôlky či školy, ísť včas spať, odkladať veci zo stola, skladať si pyžamko, postielať posteľ, ukladať si veci na miesto, uložiť si topánky keď sa zobuje. Odnášať smeti do koša (nie vám ich podávať do ruky), baliť si tašku do školy….. čokoľvek čo si želáte, aby vaše dieťa robilo. Všetky samoobslužné činnosti.

Hlavne sa pohľad detí na upratovanie úplne zmení. Kalendár nájdete tu:

Motivácia detí nie je jedinou funkciou Zázračného kalendára, každý mesiac nebudete budovať len návyky vašich detí, ale aj tie svoje pre krásnu domácnosť.

Nerobte za deti veci, ktoré už zvládnu. Máme doma také heslo:

Každý čo vie, robí sám.

Nedajte sa preto vtiahnuť do ich manipulácií a nerobte veci čo vedia, budte ostražití. Sebavedomie sa buduje pomocou reálnych skúseností, človek si stále viac a viac verí, že je schopný tvoriť si svoj život.  Teda človek aj človiečik 🙂 A odpor, to je odkladanie, strach. Je to niečo čo nás brzdí v rozvoji, pretože si myslíme, že danú vec neurobíme dosť dobre. Niekedy ho treba prekonať (stačí pomocou nálepiek) a ísť po ceste za detským sebavedomím.

 

 

 

Anna Brťková

Tvorím projekt pre ženy. O domácnosti v prítomnosti, tvorenej pre radosť. O pohodovom domove. O spokojnej žene.

Môj príbeh nájdete tu >>

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *