Rozhovor s bytovou dizajnérkou Slávkou Ramsovou

Ahoj Slávka, som rada, že si tu, na mojej stránke a že priblížiš mojim čitateľom prácu interiérového dizajnéra. A možno sa dozvieme aj nejaké triky a vychytávky z prvej ruky.

Na otázky odpovedá Slávka Ramsová, interiérová dizajnérka.

Venuješ sa interiérovému dizajnu. Kedy si pochopila, že sa chceš venovať práve tomu a ako to vlastne začalo?

Moja cesta k vysnívanému povolaniu bola dlhá a s mnohými obchádzkami. Začalo to ešte v detstve. Mala som totiž veľmi talentovanú a kreatívnu maminu a náš byt bol vždy iný a originálny oproti klasickým socialistickým bytom v paneláku.

Najskôr som si ani neuvedomovala, že som podedila tento talent a mám trošku viac fantázie ako niektorí ľudia. Aj priestor vnímam možno inak ako druhí. Brala som to ako normálnu vec a čudovala som sa, ak ľudia moje schopnosti brali ako niečo obdivné alebo výnimočné.

Pamätám sa napríklad, ako som ešte ako dieťa na návšteve u susedky, ktorá mala tri detičky, miesto hrania hier radšej sťahovala postele a stolíky, aby ich izba vyzerala vzdušnejšie a susedove detičky sa tam radi hrávali. To bol môj prvý redizajn, za ktorý som dostala pochvaluJ .

Pri upratovaní v našej detskej izbe som vždy niečo menila, prekladala a vymýšľala a moje kamarátky prišli pri každej návšteve do „inej“ izby. Občas sa aj zasmiali. Napríklad raz som všetky knižky poukladala podľa farieb a oni tak vytvorili na polici akúsi dúhu. Mňa tieto zmeny vždy veľmi bavili.

V čase keď som maturovala ešte o interiérovom dizajne ako samostatnom odbore nik ani nechyroval a tak som koketovala s myšlienkou ísť študovať priemyselný dizajn do (vtedy ešte) východného nemecka. Bohužiaľ život to zariadil inak, naša mamina v tom čase veľmi ťažko ochorela a ja som si musela na túto prácu počkať ešte mnoho rokov .

Život plynul veľmi rýchlo a vôbec sa so mnou nemaznal. Založila som si vlastnú rodinu, vypiplala detičky a po materskej nastúpila do práce. Mala som dobrú prácu, ale stále to nebolo to „pravé orechové“. Cítila som sa akoby mi život utekal pomedzi prsty. Až keď som objavila, že existuje štúdium návrhárstva, ktoré môžem absolvovať popri zamestnaní, srdce mi poskočilo a s radosťou som sa začala učiť J.

Odhodlať sa odísť zo stáleho zamestnania bolo pre mňa veľmi ťažké. Ale spýtala som sa samej seba, že kedy si budem plniť sny, ak nie teraz? V čase, keď mi už doma malé deti neplačú? A tak som si založila živnosť a dala sa na podnikanie.

akciaČo si treba premyslieť ešte pred začiatkom rekonštrukcie a v čom nám môže pomôcť profesionálny dizajnér?

Toto je veľmi správna otázka. Naše múdre babičky hovorievali: „Dvakrát meraj a raz rež!“ A je to veru pravda. Do ničoho sa netreba vrhať rýchlo a nepremyslene, lebo naše bývanie nás bude sprevádzať veľkú časť života. Určite si domov nestaviame iba na pár rokov.

Je veľmi dôležité popremýšľať čo chceme, potrebujeme a po čom túžime. Treba myslieť aj na pár rôčkov dopredu, lebo náš byt bude s nami rásť a aj starnúť. Treba sa obzerať po inšpirácii, hľadať, pýtať sa, kresliť a plánovať. Ak totiž urobíme na začiatku zlé rozhodnutie, môže nám to neskôr znepríjemniť náš každodenný život.

Je už tradíciou, že na slovensku pri stavbe, alebo rekonštrukcii každý všetko vie. A ak nie, tak má určite aspoň švagra, alebo suseda ktorý to vie… Je vám to povedomé?

Chcem povedať, že veľmi veľa vecí sa v rámci šetrenia robí svojpomocne. Občas to naozaj pomôže a ušetrí nejakú korunku, ale často sa stane, že výsledok je pekne povedané „nešťastný“.

Jednou z dôležitých vecí je napríklad pôdorysné riešenie. Ak máte možnosť prispôsobiť si interiér svojim potrebám, je to super, ale aj to sa musí vedieť. Aby ste potom nebehali s hrncami z kuchyne do komory hotový maratón, alebo nemuseli každú návštevu povláčiť po celom dome, kým sa dostanete do obývacej izby…

Preto ak si neviete poradiť, oslovte radšej odborníka. Jeho rada možno nebude zadarmo, ale vyjde vás určite lacnejšie, ako ďalšia prestavba o dva roky, keď zistíte, že vám byt, alebo dom nevyhovuje.

Práve teraz som pomohla mladej dvojici vyriešiť záludnosť s tmavou prechodnou izbou. A keď som im návrh ukázala, boli nadšení, lebo ako povedali, toto riešenie im vôbec nenapadlo. A práve to je moja práca, práca dizajnéra. Pozerať sa na veci inými očami, navrhovať originálne riešenia, ale hlavne tvoriť bývanie pre príjemný a pohodový život.

Keď chce človek zmeniť svoje bývanie, ktorou miestnosťou je najlepšie začať a s čím musíme počítať?

Na túto otázku sa nedá úplne presne odpovedať, pretože to vždy závisí od veľkosti zmien, ktoré chceme doma robiť. Iné je, ak len meníme nábytok a iné, ak chceme aj nové obklady v kúpeľni. V každom prípade, je podľa môjho názoru, dôležitá kúpeľňa a kuchyňa. Sú to dve najvyťaženejšie miestnosti v byte, alebo dome.

Samozrejme rekonštrukcia, alebo renovácia týchto miestností často ide ruka v ruke so stavebnými prácami (búranie, stavanie priečok, nová elektroinštalácia, atď…) Aj kvôli týmto zmenám je dobré si premyslieť ako hlboko chceme bývanie renovovať, koľko máme financií a či sa chceme vrhnúť do búrania a sekania, ktoré nám obrátia byt na pár týždňov hore nohami.

Ja sama si dobre pamätám, ako sme v staršom paneláku vyhodili staré umakartové jadro a stavali nové priečky, ťahali vodu a elektriku a všetko čo s tým súvisí. Naivne som si preložila celú kuchyňu do krabíc a vytvorila som v obývačke provizórny kútik na varenie. Nemali sme sa totiž v čase prerábania kam presťahovať. Žili sme aj s dvomi deťmi uprostred staveniska.

Dúfala som, že igelity na dverách a uzatvorené krabice môj riad a veci ochránia. Samozrejme po týždni som mala všetko hore nohami, každý tanier bol plný prachu a vedro s hadrou som nemohla už ani vidieť. Sedela som uprostred obývačky, spoza steny hučali vŕtačky a ja som revala ako malé decko, že radšej idem bývať do stanu pred činžiak. J

Čo je dobré ponechať na záver rekonštrukcie?

Ak začínate úplne od podláh, je dobré si premyslieť a zladiť podlahy s farbou okien a dverí. Postupne k tomu dolaďovať ďalšie veci dlhodobého charakteru, ako obkladačky, kuchynskú linku a podobne. Vždy treba byt vnímať ako celok a nie miestnosti oddelene.

 Je to ako s našim telom. Iba vtedy sa dokážeme správne hýbať, ak ruky a nohy pri pohybe spolupracujú. Ak si pôjde každá iným smerom, buď spadneme, alebo sa budeme aspoň smiešne potácať.

A preto vyberajte opatrne. Nekupujte veci iba preto, že v predajni vyzerajú krásne. Predstavte si ich u vás doma. A pozor! Stôl a stoličky vymeníte oveľa ľahšie, ako interiérové dvere, alebo podlahu.

Je fajn, ak to máte dopredu premyslené a ešte lepšie aj zviditeľnené, či už vytvorením nejakého vzorkovníka, náčrtku, alebo skicou či 3D vizualizáciou. Ako na to čo najjednoduchšie, kde nájsť tipy a pomôcky radím aj vo svojom e-booku „13 tipov dizajnéra ako si vytvoriť krásny domov“. Tam záujemci nájdu aj správny postup navrhovania, rady a tipy na čo pri tom nezabudnúť. Čo všetko a ako správne premyslieť, ako kombinovať farby a veľa iného.

No a dekorovanie bytu, výber koberca, závesov, keramiky, kvetín a doplnkov je už iba taká čerešnička na torte. Ale aj toto treba vedieť a mať cit, čo kam zavesiť, ako to spolu zladiť. Vhodne vybraný doplnok dá nášmu bytu šmrnc. Ale ak je nevhodne uložený, skombinovaný, nesprávne zavesený, tak nemôže vyniknúť, nemôže zdobiť, ale skôr zavadzať.

Ktoré miestnosti chcú ľudia rekonštruovať najčastejšie?

Pri panelákových bytoch je to jednoznačne kúpeľňa a kuchyňa. Pri starších rodinných domoch je to väčšinou už celková renovácia interiéru.

Aké sú výhody a nevýhody ak sa rozhodneme svoj domov vytapetovať alebo vymaľovať ?

Ja by som už vôbec otázku nestavala na výhodách a nevýhodách, skôr na tom, čo chceme dosiahnuť.

Dnes sú už tak fantastické materiály, že kľudne môžeme nechať kúpeľňu neobloženú, ale ak použijeme vhodnú farbu, stierku, alebo hmotu, dokážeme vytvoriť originálne a trendové kombinácie aj bez keramických obkladov. Bez tých si voľakedy staršie generácie kúpeľňu nevedeli predstaviť, dnes už je aj veľa iných materiálov vhodných do vlhkého prostredia.

A tapety majú za sebou tak fantastický vývoj, že materiály sú dnes veľmi kvalitné a rôznorodé. Klasické papierové tapety sú tou najlacnejšou ale najmenej výhodnou možnosťou. Oproti tomu vliesové, vinylové, textilné, alebo 3D tapety sú tak kvalitné, odolné a hlavne moderné, že interiér s nimi je vždy nádherný a originálny.

Okrem toho existujú aj ďalšie možnosti a tými sú 3D steny, rôzne štuky, stierky pripomínajúce betón, kameň alebo piesok. A všetko je vo výbornej kvalite. Ak sa nenecháte spútať konzervativizmom, ale dovolíte svojej fantázii, alebo odborníkom aby na vašich stenách ukázali čo vedia, bude  vám interiér chváliť a závidieť každá návšteva.

akciaAkí sú tvoji klienti? Aké sú ich najčastejšie požiadavky?

Väčšinou sú to mladí ľudia a ľudia v produktívnom veku, ktorým nie je jedno ako a kde bývajú. Chcú pre seba a svoje rodiny to najlepšie a preto si radi nechajú poradiť. Často sú to kreatívni ľudia, ktorí sa s radosťou púšťajú do zariaďovania, ale časom narazia na problém s ktorým si nevedia poradiť. A vtedy nastupuje dizajnér.

Občas stretnem veľmi šikovných ľudí, ktorým ani netreba naozaj pomáhať (skoro všetko už majú naplánované sami), často však veľmi pochybujú a nevedia sa rozhodnúť. Vtedy stačí iba konzultácia, aby si ujasnili veci a ľahšie sa rozhodli.

Ľudia v preplnených domácnostiach si zvyčajne myslia, že by ich trápenie vyriešil úložný priestor. Čo používaš ty, nejaké rady a nápady ako a kde ukladať veci?

Ja každý môj e-book začínam radou: upratujte. A tým nemyslím utieranie prachu, ale také riadne upratovanie od podlahy až po najvzdialenejší roh skrine.

Je totiž normálne, že časom sa do každej domácnosti nanosia veci, ktoré už nepotrebujeme, neslúžia nám, ale nevieme sa ich vzdať. Či už pre citovú väzbu, keď nám niečo alebo niekoho pripomínajú, alebo zo šetrnosti, kedy si myslíme, že sa to ešte zíde, alebo že to ešte niekto opraví.

Ja radím príliš sa neupínať na veci, čo sme dlho nepoužívali. Chytiť ich do ruky a zamyslieť sa, kedy nám vec naposledy poslúžila? Ak sme ju nepoužili rok – dva, tak ju pravdepodobne až tak veľmi nepotrebujeme. Je dobré ju darovať, speňažiť na internete, alebo dať na charitu. Aby nám to išlo jednoducho a šikovne, mám na to jednu fintu, ktorú si prečítate v mojom e-booku zdarma „9 tipov na rýchlu a originálnu premenu bytu“.

Druhý môj tip je prehľadnosť a systém. Uložme veci do krabičiek, dóz a kelímkov. Budeme mať poriadok, krabice sa dajú ukladať na seba, takže budeme mať prehľad a vždy rýchlo nájdeme potrebnú vec. A pekne ozdobená krabica vyzerá aj v otvorenej poličke dekoratívne.

No a tretí tip je kreativita. Ak je miesta aj po vyprataní vecí stále málo, použite netradičné riešenia. Hľadajte úložný priestor kde normálne nie je: nad dverami, vo výklenkoch, pod umývadlom, pod schodami. Namiesto klasických skríň si objednajte vstavané, ktoré využívajú celú stenu až po strop, alebo si kúpte druhú radu skriniek nad kuchynskú linku. Ak ich pekne zladíte, získate priestor pod stropom a zrenovujete si pritom kuchyňu.

Miesto dokážu ušetriť aj vákuové sáčky z ktorých sa odsaje vzduch. Ja mám v nich uložené objemné zimné bundy. Možností riešenia je veľa a ja na túto tému pripravujem ďalšie rady a tipy. Budem rada, ak si nájdete v nich niečo pre seba a budete moju prácu naďalej sledovať.

 

Máš nejaké ukážky tvojich prác, ako sa interiér tvojou pomocou premenil?

 Niektoré návrhy nájdete na mojich stránkach, tie ktoré som robila pre stolárske, stavebné firmy a interiérové štúdiá ( s niektorými mám dlhodobú spoluprácu) majú na stránkach oni. Priznám sa, že po úspešnej realizácii mi už akosi neostáva čas na profesionálne fotenie interiéru, takže fotky štýlu pred a po zatiaľ plánovane nerobím. Ale tu je malá inšpirácia. Viac nájdete na mojej web stránke.

Ale niekoľko fotiek pre inšpiráciu prikladám:

akcia3

Viac o interiérovej dizajnérke Slávke Ramsovej sa dočítate na jej stránkach www.slavkaramsova.sk

 

 

 

Anna Brťková

Tvorím projekt pre ženy. O domácnosti v prítomnosti, tvorenej pre radosť. O pohodovom domove. O spokojnej žene.

Môj príbeh nájdete tu >>

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *