Efektívny šatník

Na dobrý šatník si vystačíte so zdravým rozumom.

V týchto dňoch, možno viac než inokedy, narážate na to, že máte plné skrine oblečenia. Prípadne vám už pár týždňov hlodá v hlave myšlienka „Kedy, ak nie teraz?“ Trávite doma viac času, než kedykoľvek predtým. Už ste sa naučili kváskovať, stihli upratať, prečítali dlho odkladané knihy. Viem, niektorí naozaj musia do práce a mamy majú doma deti celé dni. Tu sa o poriadku veľmi nedá hovoriť. No, aj vy môžete práve tento čas využiť na riadnu revíziu šatníka. Keď sa otvoria brány domovov, kaviarní a obnovia sa pozvánky na spoločenské príležitosti, budete sa vedieť hravo vychystať behom minútky.

Aby ste to zvládli potrebujete mať kvalitne pripravený šatník. Bez obety to nepôjde. A tú môžete priniesť teraz, aby ste úrodu žali neskôr. Ako na to?

Ubezpečujem vás, že máte všetko na to, aby ste to zvládli. Nepotrebujete vynikať módnym talentom, vystačíte si so zdravým rozumom a praktickým myslením. Toto my Slovenky po väčšine máme 😊

Jednou z najefektívnejších možností je mať šatník poskladaný do kapsúl. Kapsula je skupina odevov vzájomne kombinovateľných, ktoré dokážu vytvoriť viac kompletných outfitov pri čo najmenšom počte jednotlivých kusov odevov.

Príklad kapsule sú nohavice, ku ktorým viete obliecť 2 tričká a jednu blúzku z vašej skrine. Aby bola kapsula kompletná, t.j. vytvorili ste pomocou nej kompletný outfit, potrebujete mať ku všetkým týmto topom (tričko alebo blúzka) niečo vhodné navrch v prípade chladu a tiež topánky a kabelku. Ešte kompletnejšie to môže byť s vhodnými ozdobami – doplnkami.

Na prvom obrázku máte príklad kapsule na voľný čas. Jej základ tvoria džíny a sukňa. Tieto dva kúsky sa dajú nosiť so všetkými 3 topmi. Kapsula je naviac doplnená 2 vrškami, ktoré sa hodia ku všetkým veciam v kapsuli, rovnako ako topánky a taška.

Z tejto kapsule môžete získať od 6 do 8 rôznych outfitov.

Som si istá, že pri bližšom pohľade do vašej skrine v nej nájdete niekoľko kapsúľ, ako napríklad tento príklad domácej kapsule (obrázok č.2):

ZACVIČTE SI. Je toto kapsula? (obrázok 3)

Nad čím sa musíte zamyslieť?

  • Sú všetky topy nositeľné so všetkými spodnými kusmi (nohavice a sukne) v kapsuli?
  • Sú vrchné topy nositeľné so všetkými spodnými kusmi, aj so všetkými topmi? V tomto prípade sa stačí zamyslieť len nad jedným modrým sakom v kapsuli.
  • Sú šaty nositeľné so sakom? Ak šaty nenosíte s nohavicami, či sukňami, nad ich vzájomnou kombináciou sa zamýšľať nemusíte 😊

Z môjho pohľadu by kapsula testom prešla a teda môžem si ju nazvať šatníkovou kapsulou. Do úplnosti jej chýbajú topánky, kabelka a prípadne nejaké ďalšie doplnky. Táto kapsula dokáže poskytnúť 13 rôznych outfitov.

Kapsule, najefektívnejšie riešenie pre váš šatník, zostavíte veľmi jednoducho.

Z vášho šatníka vyberiete veci, ktoré „za to stoja“ a okolo nich postavíte kapsulu. Väčšinou sú to základné kúsky šatníka, ktoré sú kvalitnejšie, nadčasové a hlavne vaše obľúbené.

To, či sa veci k sebe hodia, nie je až tak záležitosťou vedy zvanej móda. Móda totižto až taká veda nie je. Stačí poznať pár základných pravidiel, ktoré môžu mať ešte viac výnimiek.

Preto stačí príležitostne a hlavne nenápadne pozorovať outfity iných žien, ktoré na vás priaznivo pôsobia. Takto sa postupne naučíte, čo sa k sebe hodí a čo nie.

Na outfitoch si všímajte:

  • Prečo sa vám na oblečenie danej ženy dobre pozerá?
  • Aké sú to farby, ktoré na vás pozitívne vplývajú? Aké farby a farebné kombinácie sa vám páčia a prečo?
  • Sú v outfite nejaké vzory? Ak áno, ako sú skombinované (podobné s podobnými, veľké s malými, hranaté s okrúhlymi…)?
  • Aký materiál je v outfite zastúpený (môže byť mäkký a splývavý, ale aj tuhý a hladký, matný a/alebo lesklý) a ako je skombinovaný?
  • Akú rolu outfit prezentuje? Môže byť ťažká otázka, ale zvládnuteľná. Rola by mohla byť: som zaneprázdnená, praktická, umelecká, rada si uletím, luxusná, dáma, princezná, kráľovná, vecná atď. Akú rolu chcete v sebe podporiť vy?

Takto si postupne uvedomíte, ako na seba vzájomné materiály, vzory, tvary a farby vplývajú a čo sa vám páči a čo nie. Je to učenie sa hrou a na celý život. Tak hurá do toho!

A ešte jedna vec. Vykašlite sa na rady typu „potrebujete mať len 30 vecí vo vašom šatníku“, aby ste boli skutočne efektívna, prípadne minimalistická. Každá žena potrebuje iné číslo, rovnako ako iné číslo podprsenky sadne na jej okrasu hrude.

Viete si úplne presne vypočítať, koľko outfitov na ktorú príležitosť potrebujete práve vy. Vypracovala som pre vás pomôcku s perfektne fungujúcim systémom ako si zostaviť šatník na mieru vašim potrebám (nemusia to byť len kapsule). Presný postup, príklady, rady a návody čakajú na vás v elektronickej príručke zvanej MINIMALISTICKÝ ŠATNÍK.

Mgr. Michaela Pisoňová, Style Coach™

 

 

Anna Brťková

Tvorím projekt pre ženy. O domácnosti v prítomnosti, tvorenej pre radosť. O pohodovom domove. O spokojnej žene.

Môj príbeh nájdete tu >>

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *