Ako pomocou diára podporiť seba a harmóniu v rodine

Ahoj Lenka, nachádzame sa práve v období, keď si väčšina z nás kupuje alebo už má svoj diár na rok 2021. Ty si svoj MOJ DIÁR píšeš už niekoľko rokov. Povieš nám niečo o tomto svojom projekte, prečo vznikol a kde ťa za tie roky posunul?

MÔJ DIÁR 2021 je už siedmy v poradí. Vznikol v čase, keď som bola piaty rok na rodičovskej dovolenke. Všetko sa točilo okolo detí a ja som uviazla v  kolotoči každodennosti. Všade sa mi kopili všelijaké lístočky, aby som na niečo nezabudla, poznámky so zážitkami s deťmi alebo rôzne nápady, ktoré mi prebehli hlavou. Vlastne ani tak nešlo o plánovanie ale o to, aby som mohla vyprázdniť hlavu a mala všetko na jednom mieste.

Ďalšou vecou bolo, že písanie mi pomáhalo byť viacej v kľude. Často sa mi dookola opakovali rovnaké situácie, ktoré ma vyčerpávali.  Začala som v náladovníku sledovať moju energiu, zapisovať si poučenia dňa a prichádzali riešenia, čo je možné urobiť inak. Keď som písala boli to také moje chvíle len pre mňa, ktoré ma posilňovali a prinášali mi radosť.

Keď som zistila, že mi také samokoučovanie funguje, začala som dokonca MÔJ DIÁR vyrábať pre ďalšie ženy a v skupine Rok s Lenkou a  MOJÍM DIÁROM  sme sa vzájomne podporovali. Neskôr vznikla pracovná skupina pre MOJE DIÁRISTKY  Vyber si radosť a existuje dodnes. Momentálne ženám ponúkam možnosť vyrobiť si vlastný diár z PDF predlohy, ktorá im odo mňa pristane v e-mailovej schránke aj s návodom ako si ho vytlačiť.

Ako môže každá z nás pomocou diára a sebareflexie podporiť harmóniu vo svojej rodine?

Je to práve tou sebareflexiou, že sa zastavíme samé so sebou. Dáme si čas premyslieť, čo nám v našom živote nefunguje a nachádzame si vlastné riešenia, aby sme boli spokojné a mali radosť zo života. Potom sa tá naša pohoda prenáša aj do rodiny. Kým som bola s deťmi doma, tak mi pomáhalo to, že som si mohla naplánovať aktivity, ktoré ma vytiahli zo stereotypu. Radosť mi robilo aj to, keď som zapisovala čo sa nám podarilo alebo detské hlášky, ktoré by som inak isto zabudla.

Ako používaš MOJ DIÁR, aby si sa nestratila v starostlivosti o domácnosť a deti? Čo všetko je podľa teba dôležité si do neho zapísať?

MÔJ DIÁR už dávno nie je len o organizovaní domácnosti a detí. Fungujem s ním aj v práci a vnáša mi tak prehľad do všetkých oblastí môjho života. V  celoročnom kalendáriu mám poznačené dôležité termíny ako osobné tak pracovné, aby sa mi nestalo, že si naplánujem niečo v čase, keď je v tom termíne už niečo iné. V týždennom kalendáriu si rozpisujem dielčie činnosti, či pracovné alebo k mojim projektom.  Tými rokmi som zistila, že pre každého je dôležité zapisovať niečo iné.  Ja píšem jednoducho všetko, čo chcem mať na očiach a pritom to nemusím nosiť v hlave.

Si dôkazom toho, že je možné vytrvať pri písaní diára každý deň po celé roky. Aké sú tvoje postrehy pre budovanie tohto návyku? Na čo sa zamerať aby sme sa na konci roka tešili zo zaplneného diára?

Priznám sa, že aj v MOJOM DIÁRI sú voľné stránky keď nenapíšem vôbec nič. Zhodou okolností, zo začiatku to  boli práve dni kedy som vlastne nič neriešila. Aj na tom som si začala uvedomovať kam smerujem pozornosť a čo do diára píšem. Vypisovala som samé problémy. Začala som sa neskôr sústreďovať práve na tie radostné okamihy, ktoré som chcela viac priťahovať do svojho života.

Aby sme sa na konci roka mohli tešiť z plného diára je potrebné ho mať  stále na očiach a používať ho. Vytiahnuť ho jednoducho z kabelky keď prídem do práce a potom aj po návrate domov. Jedna z MOJICH DIÁRISTIEK MÔJ DIÁR  opísala ako MY-lenca. Osobne píšem kedykoľvek. Najradšej mám však  večerný čas stíšenia, kedy si píšem vďačnosti dňa. Zhrniem svoj deň a zažijem si taký skutočný pocit vďaky za to, čo všetko som zažila v ten deň a aj radosť z toho, čo všetko úžasné ma opäť čaká.

Okrem zápiskov si do neho lepím fotky. Veľa fotiek. Nechávam do neho kresliť dcéru a aj sama si v ňom vymaľovávam každý mesiac mandalu.

Odporúčam si nájsť to, čo bude baviť Vás s Vašim diárom. Ono to nemá byť povinnosť ale niečo, čo prináša radosť z toho, že tvoríme nielen svoj diár, no najmä svoj život podľa vlastných predstáv.

Anna Brťková

Tvorím projekt pre ženy. O domácnosti v prítomnosti, tvorenej pre radosť. O pohodovom domove. O spokojnej žene.

Môj príbeh nájdete tu >>

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *