3 malé deti, práca a domácnosť. Ako to zvládnuť?

Adriana Kráľová – rozhovor:

Aďka, teším sa, že si sa podujala na to, spraviť so mnou tento rozhovor. Si pre mňa a mnohé ženy veľkou inšpiráciou. Ako podnikateľka robíš prácu, ktorá ťa baví a napĺňa, veľa času venuješ svojim trom deťom a manželovi. V otázkach materstva posúvaš hranice možného. Robíš semináre a workshopy po celom Slovensku na rôzne témy a chodíš ako laktačná poradkyňa aj domov k ženám, ktoré ťa práve potrebujú. Ako to robíš, že popri všetkých svojich aktivitách stíhaš aj starostlivosť o domácnosť. To sa dúfam teraz dozvieme. Mám na teba týchto pár otázok.

Kde momentálne žiješ a čím ťa tvoj domov vystihuje?

Žijem v Liptovskom Hrádku, pod Kriváňom. Je to presne to čo ma vystihuje. Ako správna dejepisárka som národne orientovaná, takže som sa narodila na správnom mieste. Žijem s mojou rodinou v dvojizbovom byte. V blízkej budúcnosti sa spod hradu v Liptovskom Hrádku presťahujeme kúsok nad hrad do domu so záhradou, ktorý práve rekonštruujeme. Takže z Fraňa Kráľa a našej kráľovskej ulice sa presťahujeme na ulicu Československej armády. Je krásne, že aj tie ulice nesú v sebe istú symboliku.

Ako vyzerá tvoj bežný deň? Kedy začína a končí?

Začína presne vtedy, keď sa rozhodnem, pretože spíme s deckami všetci spolu a ako náhle vstanem, vstávajú aj oni. Momentálne dojčím tandem (Gabriel 6 týždňov a Sofia 2,5 roka), takže začíname dojčením, potom raňajkujeme, nasleduje kúpeľňa. Následne deťom rozdelím činnosti (rešpektujem pritom ich výber) a ja začínam pracovať z domu. Pracujem tak do dvanástej, a potom sa už len venujem deťom. Pomedzi to stihnem nejaký ten mailík a čo je urgentné. Najviac zábavné je sledovať ich ako sa hrajú na vybavovanie telefonátov. Je super, že majú možnosť sledovať ma pri práci, vlastne sa tak učia komunikovať. Nevarím každý deň, zvyčajne cez školský rok chodím po obedy, cez prázdniny a víkendy varím keď je manžel doma.

Dôležité pre mňa je veľmi efektívne vyvážiť deti a prácu. V poobedňajších hodinách niekedy riešim workshopy a poradenstvá, vtedy decká stráži manžel. Náš deň konči  približne o 22:00, kedy ideme spať. Kým som nebola tehotná pracovala som dlho do noci, potom som samozrejme od toho upustila. Stále som sa nevrátila k ponocovaniu, v prvom rade napĺňam potreby svojich detí. Malý Gabko by sa bezo mňa budil. Ale som aspoň vyspatá a tým pádom fungujem cez deň na 100%.

kolaz 2

 

Na čo si potrpíš a čo u vás doma musí fungovať? Máš rada svoju domácnosť upratanú, alebo ako to u vás doma vyzerá?

Potrpím si na správnu organizáciu dňa, aby som stihla všetko čo potrebujem. Toto je asi jediné na čo si potrpím, inak by som nedokázala mať tri deti a pracovať. Manžel má rád monkovský poriadok, takže pred jeho príchodom to musí u nás vyzerať tip top. Ale kým nie je doma nezbieram každú hračku každú minútu. Samozrejme mám rada poriadok, ale s deťmi to jednoducho nejde tak, aby bolo všetko vyleštené na maximum. Je u nás príjemne, útulne a vidno, že je to domácnosť s deťmi.

Ako máš vyriešené väčšie upratovanie a kde sú vtedy deti?

Toto je najväčší problém, a tak som sa dostala k vzťahovej výchove, že mi nemal kto pomôcť. Ak som chcela poupratovať, navariť, niečo spraviť, musela som to urobiť s deťmi. Ale beriem to veľmi pozitívne, že deti vidia, čo dospelí musia všetko robiť. A áno, pomáhajú mi. Sofia rada vešia prádlo a Aďko rád opravuje a teší sa na to, že raz bude opravár. Deti si činnosti vyberajú samé a tým pádom ich to najviac motivuje. U nás teda funguje montessori bez úmyslu 🙂 Gabko je zatiaľ stále na mne v šatke, keďže rešpektujem jeho neustálu potrebu kontaktu so mnou. Nie som z toho unavená, naopak je to pre nás prirodzené a obaja si to užívame.

kolaz 1

Akým spôsobom si plánuješ svoje aktivity a svoj deň?

V tom som veľmi neporiadna a často krát až ráno zistím, čo ma v ten deň vlastne čaká. Bez svojho diára by som nedokázala fungovať.

A čo televízia, internet, e-mail, sociálne siete. Odoberajú ti veľa času, máš to pod kontrolou?

Televíziu nepozerám vôbec, nemám prehľad čo sa deje, aké seriály práve bežia. Jediné v čom prehľad mám sú rozprávky, ktoré moje deti milujú. Internet a e-mail je súčasťou mojej práce, to mi odoberá veľa času. Na internete riešim len k veci, nezvyknem sa tam zamotať. Nie som na ňom závislá, len na svojej práci, ktorá je mojim koníčkom.

Ako to riešiš s detskými vecami, keď už z nich deti vyrastú?

Danajské dary dávať nezvyknem, neposúvam ďalej veci, sama to nemám rada. Zatiaľ si všetko nechávam. Skladujem to doma vo vákuových obaloch.

Máš špeciálny tip na to, ako si uľahčiť prácu v domácnosti?

Zaviažem si deti, jedno dopredu, jedno dozadu a tomu tretiemu pustím jeho obľúbený Discovery channel.

Máš aj ty niekedy zlý deň? Máš tip ako to prežiť?

Vôbec nemávam zlé dni, som taký optimista, že to niekedy až nechápem. Načo si kaziť náladu.

Ešte ma zaujíma jedna odpoveď. Pravidelne si dávaš robiť profesionálne fotky a doma máš z nich urobené krásne albumy. Kde berieš čas na túto aktivitu fotenie a vytváranie albumov?

Fotím sa v podstate pracovne, čiže témou je nosenie, alebo dojčenie. Aby ľudia videli, že to čo propagujem, tým aj žijem. Moja práca je môj životný štýl. A myslím si, že obraz je najlepší prostriedok ako danú vec podporiť. Albumy vytváram v noci, keď deti zaspia. Ako som písala teraz moc neponocujem, tak si to musím nejako správne manažovať.

kolaz 3

Čo by si odkázala ostatným ženám ako to všetko stíhať?

Sama vieš ako som ti odpovedala na tieto otázky. S Gabkom na prsníku a v šatke. Najväčšia moja zbraň je vzťahová výchova. A ešte k tomu som aj vyspatá, keďže v noci sa Gabko nestihne ani zobudiť a už sa dojčíme a ja spím ďalej. Nerušíme ani ostatných a pritom spíme nakope a vďaka tomu sa mi staršie deti nebudia, nehľadajú v noci mamu. Deti nerežimujem, nevytváram ani Gabkovi umelé tabuľkové schémy kedy spať a kedy sa dojčiť, len rešpektujem jeho potreby v čase. Tak môžem vlastne robiť hocikedy hocičo. Na prsníku v šatke nakupovať, riešiť firmu alebo len tak sa prechádzať po meste. Plačúce dieťa v kočíku si neprosím. Tiež krúžiť s kočíkom po ulici bezcieľne a zabiť tak 2-3 hodiny . Všetko sa dá robiť s radosťou a efektívne. V prvom rade to chce kľudnú mamu a to ja som. A niekedy som tak oblbnutá už tým oxytocínom, že ma iní vnímajú tak, akoby som bola mimo. A ja som len na inej vlnovej dĺžke, vyrovaná a šťastná 🙂

Prečo si myslíš, že je veľa matiek na materskej dovolenke frustrovaných?

Myslím, že sa veľmi obmedzujú. Zmení sa im život. Nedokážu byť potom šťastné, ak nerobia to čo ich kedysi bavilo. Každá máme svoje záľuby a na MD sa s nimi matky prestávajú kamarátiť a to je najväčší kameň úrazu. A ja prezradím takú perličku. Tesne po pôrode som si bola užiť svoju obľúbenú skupinu a koncertík. Ja by som svoj spôsob starostlivosti o deti už nemenila. Užívam si to naplno. A čo sa týka športu, náhradou je dennodenné nosenie. Cítim sa tak super trénovaná.

Na otázky mi odpovedala Adriana Kráľová (sprievodkyňa matky materstvom ako laktačná poradkyňa, poradkyňa nosenia detí, poradkyňa látkovania a BKM – bezplienková komunikačná metóda)
Viac o jej práci sa dozviete na stránkach www.kengurka.sk  a  www.adrianakralova.sk.

 

 

Anna Brťková

Tvorím projekt pre ženy. O domácnosti v prítomnosti, tvorenej pre radosť. O pohodovom domove. O spokojnej žene.

Môj príbeh nájdete tu >>

Komentáre

 1. Simona píše:

  Super článok. Anna nevedela som, ze tak dobre pises. Klobúk dole.

 2. Boba píše:

  Adi, fungujeme presne tak isto ako si opisala .. palec hore 😉

 3. Simona píše:

  Hmm, nemôžem si pomôcť,ale čím viac „sledujem život Adriany“, (konkrétne k tomuto článku), tým viac nadobúda pocit, že má niekto stále do niečoho núti, tlači, snaží sa presvedčiť, že len TOTO je tá správna cesta.
  To, že dieťa aj kocikujem a nekojim do bezvedomia a do veku, keď mi to je už neprijemne. Neznamená, že niesom dobrá matka. Milujem svoje deti, mám zabahnuty režim čo mi vyhovuje, som spontánna a rešpektujem svoje deti, no mám rada výchovu. Nemusím pracovať, tak nepracujem a užívam si deturence. Rada sa 3hodiny prechádzam po uliciach a nasavam úžasný pocit, že moje dieťa spinka v kočíku a aj som kludna, šťastná a spokojná. Nerada kojim na verejnosti. Mám rada pohodlie a súkromie. Ked mi dieťa príde do postele, spinka pri mne ale má svoju postielku,svoj priestor a ja s mužom máme súkromie a aj pohodlie. Som preto iná?zlá matka?
  Nie, myslím si ,že som len sama sebou a kašlem na verejnost. Niesom BIO, niesom super „všetko stíhajuca“. Prečo by som aj malá byť, pracovať budem do konca svojho zivota, dieťa matku potrebuje do určitého obdobia potom už len okrajovo, tak prečo by som si to nemohla užiť naplno? Proste som len obyčajná žena v domácnostiktorá,ktora nikomu nepotrebuje nič dokazovať. A niesom frustrovaná ani nervózna.

  • Anna Brťková píše:

   Je to len jedna z ciest, ktorá jednej polovici môže pomôcť a tej druhej nebude vôbec vyhovovať. Čo žena to iný príbeh. Som rada, že píšeš, lebo podľa mňa aj toto je úplne v poriadku a verím, že veľa žien si práve takto užíva svoje materstvo.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *