10 tipov vďaka ktorým sa vám bude lepšie variť aj žiť

IMG_1037Pomocou jednoduchých úprav môžete začať nielen s radosťou variť, ale aj zlepšiť vzťahy v rodine.
Podľa tradičného čínského umenia feng-šuej patrí kuchyňa medzi najdôležitejšie miestnosti v dome – aká je v nej energia, také sú vzťahy, blahobyt a zdravie v rodine.

Keď sa v nej necítite dobre, nielen, že sa vám nechce variť, ale máte i tendencie častejšie odchádzať z domova, vysvetľuje poradkyňa feng-šuej a interiérová dizajnérka Oľga Bušková.

1.Urobte si v kuchyni poriadok a zbavte sa všetkého nepotrebného. Využite k tomu koniec jesene, kedy vládnu kovové energie, čo je ideálny čas na dokončovanie vecí. Vyhoďte staré potraviny, v ktorých zostáva stará energia. Kuchyňa preplnená zbytočnými vecami vás môže postupne vyčerpávať.

2. V kuchyni by ste mali mať čisté plochy. Vďaka tomu sa vám bude so všetkým ľahšie začínať. Čistota v nás totiž evokuje chuť niečo robiť, naopak špinavé riady a neporiadok nás zaťažujú a zastavujú.

3. Čo sa týka farieb, zelená podporuje zdravie a chuť variť, oranžová a tehlová zase chuť do jedla, hnedá je naklonená stabilite a pastelové farby vytvárajú v priestore harmóniu.

4. Vďaka čerstvým bylinám, rezaným kvetom a rastlinám s veľkými listami do vašej kuchyne sála čerstvá energia a vy sa budete cítiť lepšie. Vystavené nože a špicaté rastliny vás budú provokovať k vyostreným situáciam.

5. Opravte čokoľvek čo nefunguje. Všetko, čo ignorujete, sa prelína do vášho života – kvapkajúci kohútik alebo pokazená umývačka prispievajú k tomu, že komunikácia viazne. Keď nefunguje sporák, utekajú peniaze. Na chladničku si nedávajte svoje sny a priania, pretože ich tak nevedomky zmrazíte a nikam sa nepohnete.

6. Drez a sporák by nemali byť vedľa seba. Prvok ohňa a vody vnesie do vzťahu ničenie a ovládanie. Umiestnenie vedľa seba, alebo oproti môže viesť k hádkam a konfliktom v rodine. Keď to nejde zmeniť, je dobré dodať do priestoru element dreva. Môže to byť dóza s vareškami, zelené rastliny, bylinky v kvetináči alebo misa či drevená doska.

7. Keď stojíte pri sporáku, mali by ste vidieť dobre na dvere, priamo alebo zboku. Len tak môžete pripravovať jedlo v pokoji a s dobrou energiou. Ak stojíte chrbtom, je dobré dať si nad sporák lesklú dosku alebo zrkadlo.

Umiestnením zrkadla nad horáky naviac zdvojnásobujete zlepšenie finančnej situácie.

8. Olga Bušková tiež odporúča variť na všetkých platničkách a tiež ich udržiavať čisté, pretože každá z nich je spojená s niektorou z oblastí života. Keď stojíte pri sporáku, tá vpravo dole vypovedá o vašich priateľoch, vpravo hore o vzťahoch, lavá dolná je spojená s domovom a horná s financiami. Ak ich nevyužívate všetky rovnomerne, je dobré nechať ich raz za čas rozohriať.

9. Jedálenský stôl je miesto k stretávaniu. Nemal by mať ostré hrany, lebo to podporuje tendenciu ísť do vyhrotených situácií. Keď je guľatý, oválny alebo bez hrán sme schopní urobiť ústupok. Hojnosť v rodine môžete podporiť tým, že stred stola rozžiarite živou kvetinou, misou s čerstvým ovocím (napríklad pomaranče sú symbolom šťastia) alebo na Vianoce adventným vencom.

10. Podľa interiérovej dizajnérky Oľgy Buškovej je dôležitý aj počet stoličiek. Párne čísla sú spojené s pokojom, harmóniou a stabilitou. Ak po nich túžite a ste v rodine traja, kúpte si štvrtú stoličku. Naopak, nepárne čísla evokujú akciu a zmenu.

Prečítajte si aj: 3 malé deti, práca a domácnosť, ako to zvládnuť?

Autor: Iveta Veřečková
Ďakujem za možnosť uverejniť článok, originál nájdete na (www.olgabu.cz).

Anna Brťková

Tvorím projekt pre ženy. O domácnosti v prítomnosti, tvorenej pre radosť. O pohodovom domove. O spokojnej žene.

Môj príbeh nájdete tu >>

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *